Standardy Ochrony Małoletnich – wersja skrócona
PAMIĘTAJ. ZAWSZE KIEDY CZUJESZ SIĘ NIEKOMFORTOWO W JAKIEJŚ SYTUACJI, KTOŚ ROBI CI KRZYWDĘ LUB ZACHOWUJE SIĘ NIEODPOWIEDNIO,
MOŻESZ POWIEDZIEĆ O TYM PRACOWNIKOWI BIBLIOTEKI, KTÓRY CIĘ WYSŁUCHA I POMOŻE.
NIE MA ZNACZENIA, CZY OSOBA KTÓRA CIĘ KRZYWDZI TO DOROSŁY CZY DZIECKO - NIE BÓJ SIĘ O TYM POWIEDZIEĆ
- Pracownicy Biblioteki powinni traktować Cię z szacunkiem, z poszanowaniem Twoich potrzeb i emocji.
- Pracownikom Biblioteki nie wolno stosować jakiejkolwiek przemocy wobec Ciebie, proponować alkoholu, papierosów oraz innych nielegalnych substancji.
- Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, spotykać się z Tobą prywatnie poza Biblioteką ani kontaktować się z Tobą przez prywatny profil w mediach społecznościowych, telefon, e-mail.
- Pracownikom Biblioteki nie wolno nawiązywać z Tobą żadnych relacji romantycznych.
- Pracownikom Biblioteki nie można Cię dotykać, chyba że Twoje zdrowie lub życie jest zagrożone lub wyraziłeś na to zgodę ponieważ potrzebujesz pomocy.
- Masz prawo do prywatności. Pracownikom Biblioteki nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, z wyjątkiem Twoich opiekunów.
- Masz prawo być traktowany tak samo jak wszystkie inne dzieci. W Bibliotece nikogo nie faworyzujemy. Biblioteka jest miejscem otwartym dla wszystkich.
- Gdy uczestniczysz w wydarzeniach, które odbywają się w Bibliotece, pracownicy mogą robić Ci zdjęcia w celu promocji i dokumentacji imprezy. Jeśli się na to nie zgadzasz, poproś opiekuna, by podczas zgłoszenia na wydarzenie nie wyraził zgody na publikację Twojego wizerunku. Pamiętaj, że w przypadku zdjęć grupowych nawet sprzeciw opiekuna nie wystarczy i zdjęcie, na którym jesteś widoczny, może zostać opublikowane przez Bibliotekę.
- Gdy korzystasz w Bibliotece z Internetu zachowaj ostrożność. Nie instaluj samodzielnie żadnych programów, nie odwiedzaj niebezpiecznych stron, a jeśli przypadkiem trafisz na treści, które wzbudzą Twój niepokój, poinformuj o tym pracownika Biblioteki.
- Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś, aby Cię traktowano. Nie obrażaj innych, nie wyzywaj, nie używaj wulgarnych słów, nie wyśmiewaj itd.
Pamiętaj, prawo zabrania stosowania przemocy i krzywdzenia swoich bliskich. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich jest krzywdzony, reaguj. Wezwij Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub zwrócić się do instytucji niosących pomoc dzieciom, takich jak:
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" 800 120 002
- Informację wprowawdził(a) do BIP: Godlewski Tomasz
- Data udostępnienia w BIP: 2024-08-14 13:11:06
- Informacja zaktualizowana przez: Godlewski Tomasz
- Data ostatniej aktualizacji: 2024-08-14 13:12:46
- Liczba odsłon: 130
- Historia dokumentu: